MGR Fisheries scientific Tamil Essay Competition :

S.Sukala – I Year – Second prize

Mathan Kumar – I Year – Third prize


Minorities Commission Speech Competition:    

S.N OCATEGORYNAMEYEAR
1.  Tamil Speech  ABINAYA  T  I year
2. SINDHUMATHI  SI year
3.  English Speech  MONICA SHRE  K C  I year
4. ARUNA  O   I year

Platino Fiesta’23 :

S. NO.EVENT NAMEPARTICIPANT NAMEPLACEYEAR
1VERSE WRITING -ENGLISHShanjana K SII PrizeII Year
2RANGOLIKaviya A II Prize III year
 Sheerin Farhana M III year
 Trisha GIII year
 Supretha SI year
 Brindha SI year

Unnayan’23 :

BHARATH RAJ D – Second position in ESPANSIONE

RANJITH PJ – Top Performer as CAMPUS AMBASSADOR


Bioconcorrenza’23

 Shanjana K S – I prize- Quintent Corner

Shanjana K S – I prize-  Squeeze your brain


Fizzoree 2023 :

OVERALL 3rd in Fizzoree 2023- Santhosh K , Naveen Kumar V


Fisfest 2023 :

EVENT NAMEPARTICIPANT NAMEPLACEYEAR
SOLO CLASSICALShraddha.S1st PLACEIV year
DUET SINGINGDevika. B. S
Nirmala Persilia
 1st PLACEIV year
II year
AD ZAP Ranjith PJ
 Kabilan I
Sadr ul Anam
Arun R
Sabeen
Shalin Bright
 1st PLACEIV year 



II year
FACE PAINTING Rizwana Z1st PLACEIV year 
PHOTOGRAPHYYogavarma S
Dharani  M
2nd PLACEIV year 
GROUP DANCESwarnasree
Narmadha
Aripooja
Karthika 
Mohanapriya
Thenral
3rd PLACEIV year 
RANGOLISathiya
Kiran Sanjana
Sheerin farhana
3rd PLACEIV year
III year
II year

overall runnersFisfest 2023


MODEL G20 INITIATIVE:

Students from our college participated in this Essay competition.

Shanjana K S,Gowtham S- II year


AGRI UNIFEST:

Vaishavi N , Gilda Sherin R. B. J -I YEAR


DIGITALIZATION OF STUDENTS READY PROGRAMME:

Thiruvattar team got 1st prize in DIGITALIZATION OF STUDENT READY PROGRAM On The Basis Of The Theme : Adoption of agricultural innovation by farmers

Students of the Thiruvattar team – Afrahul Vajiha, Nivetha N, Dhilsath Irfana, Aripooja P , Hemapriya S, Anusiya S , Annapurna M, Sushma M. They presented on the topic of Rubber Rain Guarding and won a cash prize of Rs. 10,000/-


OPEN – INTRACOLLEGE BADMINTON MATCH

Open badminton tournament has been conducted on 18 th and 19 th of October,2022 for all the students of our college.

M.S. VANDITHFIRST PLACE

S. YAZHINIYAN-SECOND PLACE

N. SUSHMA – FIRST PLACE

A. SAHANA NISHMATH -SECOND PLACE


APS CHESS ACADEMY TN STATE LEVEL CHESS TOURNAMENT 2022

The students of our college participated in the APS Chess Academy TN State Level Chess Tournament 2022 which was held on 30th October 2022. In this tournament many students have participated and Jayasuriyah of II year has secured  Seventh place.

A. JAYASURIYAH-SEVENTH PLACE


TNAU Intercollegiate ZONE -D

Our college AC&RI,Killikulam was declared as TNAU Intercollegiate ZONE – D.Nearly 10 colleges from various areas have participated in this event during 02 -05 of December 2022.

The students of our college have also participated in this Zone D TNAU Intercollegiate and have secured various places in both games and athletics.

The students of Agricultural College & Research Institute , Killikulam has bagged the Overall Games & Athletics Championship of this TNAU ZONE D Intercollegiate.

SOWMIYA E -100m – SECOND

SANTHOSH K

100m – THIRD

LONG JUMP – FIRST

TRIPLE JUMP – FIRST

GOPIKANNA S

200m – SECOND

110M HURDLES – FIRST

SAHANA NISHMATH A

400m – THIRD

LONG JUMP – THIRD

TRIPLE JUMP – SECOND

VINOTHKUMAR C

400m– FIRST

1500m– SECOND

5000m – THIRD

400m HURDLES – FIRST

SINDHU S

800 m – FIRST

1500 m – FIRST

3000 m – FIRST

KALAIYARSAI R3000m – SECOND

HEMAPRIYA S

100 m HURDLES – THIRD

400 m HURDLES – SECOND

ANBARASI S HIGH JUMP – THIRD

ROJA E JAVELIN – SECOND

4X100 m RELAY – SECOND

4X400m RELAY – FIRST

BADMINTON – WINNER

BASKETBALL – WINNER

VOLLEYBALL – RUNNER

FOOTBALL – WINNER

OVERALL GAMES AND ATHLETICS CHAMPIONSHIP


TNAU INTERCOLLEGIATE TOURNAMENT-COIMBATORE

The students of our college have participated in the TNAU Intercollegiate held at Agricultural College & Research Institute , Coimbatore  during 11-15 th of December 2022.

Our college students have also won various games and athletic events in this tournament where winners & runners of all the zones of almost 40 colleges have competed

VOLLEYBALL – RUNNER

CHESS – RUNNER

BASKETBALL – RUNNER

VINOTHKUMAR C

400 m – FIRST

1500 m – THIRD

HEMAPRIYA S 400 m HURDLES – THIRD

SINDHU S 3000 m – SECOND


KITAC’ 23

BOYS FOOTBALL- WINNERS

GIRLS BASKETBALL- RUNNERS

100m- BOYS- THIRD PLACE -C. VINOTH KUMAR

BEST GOALKEEPER AWARD- M.AKIL

BEST FOOTBALL PLAYER AWARD- VELU SHANKAR.S


PRABANDHAZ’23

Mind marathon -Runners
Ranjith PJ, Thirumalai Nambi, Sabeen MP

Ad act-Winners
Dharani, Hemapriya

Team killies -Prabandhaz 2023RUNNERS

Killies lift the Prabandhaz Overall Runners trophy for the first time ever!


TALENTIA’23

Paper Collage – Rizwana. Z – SECOND

Mastermind- Santhosh & Venkatesha Padmanaban- THIRD

Dub a clip – Salaudeen & Shalin Bright- THIRD

Sol Ambugal – Sangavi & Rishnikka- SECOND

Monoacting- Aaliya Rahmathunnisha- THIRD

Creative writing – Shanjana- SECOND


AGRONOVA ’23

Farm frenzy- Ranjith PJ,Vallarasu P SECOND